A szekszárdi múzeum műtárgyai Isztambulban
A Tűz művészete - török hatások a magyar üveg és kerámiaművészetben
Museum of Turkish and Islamic Arts, Istanbul
2024.november 14 - december 18.
A kiállítást a Bohus-Lugossy Alapítvány és a Kortárs Kerámia Művészetért Alapítvány szervezte a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, Törökország Kulturális és Turisztikai Minisztériuma, a Magyar Művészeti Akadémia, a Synergy Construction, a Gül Baba Örökségvédő Alapítvány, a Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Isztambul, a Veszprém Önkormányzata és a Pannon Egyetem támogatásával.
Középen Davut Gül, Isztambul tartomány kormányzója, tőle balra
Dr. Coşkun Yılmaz, Isztambul tartomány kulturális igazgatója, tőle balra
Dr. Pintér Attila, Magyarország Isztambuli főkonzulja, tőle balra
Osman Şahbaz, Magyarország Kayseri tiszteletbeli konzulja, tőle balra
Cafer Sarılı, Isztambul Fatih városrészének kerületi kormányzója, tőle balra
Elden Aytar, a Török és Iszlám Emlékek Múzeumának igazgatója.
David Gül kormányzó mellett jobbra
Vincze Máté kulturális diplomata, közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár, a kiállítás megnyitója, tőle jobbra
Bohus Eszter, a kiállítás főszervezője, a Bohus-Lugossy Alapítvány alapítója és kuratóriumi tagja, tőle jobbra
Prof. Emeritus Fusz György, a kiállítás kerámia és porcelán kurátora, tőle jobbra
Dr. Szilágyi András, a kiállítás vezető kurátora, az alapítvány szakmai vezetője, a kiállítás koncepciójának megalkotója
A tárlaton megtekinthetők a világhírű Herendi és Zsolnay gyár alkotásai, az erdélyi üvegek történelmi jelentőségű példái, valamint a legmodernebb művészeti törekvések is.
Az ünnepélyes megnyitón Dr. Navracsics Tibor miniszter, a kiállítás fővédnökének megnyitó beszédét Sipos Áron, a Liszt Intézet Isztambul igazgatója tolmácsolta a megjelentek felé. Ezt követően Vincze Máté kulturális diplomata, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára tartott beszédet, melyben kiemelte, hogy Magyarország kézműves nagyhatalom - hagyományaink, ősi mesterségeink, művészeti életünk gazdagsága hasonlóképp nemzeti büszkeség tárgya mindkét nép számára.
Meggyőződése, hogy a kiállításnak mérföldkő-jelentősége lehet a szakemberek, mesterek, művészek, tanulók számára, mert rajta keresztül értékes szakmai kapcsolatok mélyülhetnek el - ez pedig lendületet ad a nemzetközi és hazai üvegművességnek, üveggel kapcsolatos innovációnak és természetesen az alkotóművészetnek, nem utolsó sorban pedig a képzésnek.
A Tűz Művészete tárlat soha vissza nem térő alkalom arra, hogy a világviszonylatban is előkelő helyet elfoglaló kortárs magyar üveg- és kerámiaművészet Isztambul kulturális fellegvárában reflektorfénybe lépjen.
A Magyar Török Kulturális Évad gazdag rendezvénysorozata, jövőt formáló szakmai programjai tökéletes és kézzel fogható bizonyosságot jelentenek arra nézve, hogy mindkét ország kormányzata kiemelten fontosnak tartja egyetemes és nemzeti kulturális értékeink felelős megőrzését.
Bohus Eszter, A Bohus-Lugossy Alapítvány alapítója, a kiállítás főszervezője megköszönte az együttműkűködő partnerek széles körének a kiállítás megvalósításáért végzett munkájukat.
Davut Gül, Isztambul tartomány kormányzója beszédében kiemelte, hogy tisztelettel adózik a két nép közti régi barátság előtt, valamint fontosnak tartja a magyar-török kulturális kapcsolatokat és az ehhez hasonló együttműködések ápolását.
A megnyitóbeszédeket követően Dr. Szilágyi András és Dr. Fusz György kurátorok szakmai tárlatvezetést tartottak.
A megnyitón jelen voltak a törökországi üveg- és kerámiaszakma jeles képviselői, úgy mint az Isztambul-Beykozi üveg- és kristálymúzeum kurátora, amely Törökország legnagyobb ilyen jellegű intézménye, az Istanbul Modern múzeum kurátora, üveg- és kerámia szakos egyetemi tanszékek oktatói, művészek és muzeológusok. A kiállítás fővédnöke: Dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter.
A tárlat december 18-ig látogatható az Iszlám Művészetek Múzeumában.
Museum of Turkish and Islamic Arts
A kiállításon a Wosinsky Mór Múzeum Szekszárd – Palánk török kiserőd (Dr. Gaál Attila ásatása) és Decs-Ete mezőváros kutatása (Dr. Vizi Márta és Dr. Miklós Zsuzsa ásatása) anyagából készített válogatással szerepel. A 19. századi sárközi népi kerámia anyagából Csapai János készített válogatást.