Gombos harmonika
Melodeon, vagy diatonikus gombos harmonika.
Anyaga: fa, fém, karton, bőr, gyöngyház (műanyag)
Magasság: 28 cm
Szélesség: 15,5 cm
Hosszúság (bezárva) 28 cm
Ltsz.: újkortörténet, tárgyi gyűjtemény: 75.33.1.
A Wosinsky Mór Megyei Múzeum újkortörténeti tárgyi gyűjteményébe 1975-ben került be – több más tárggyal, fényképpel, dokumentummal – Székely József gombos harmonikája. A szekszárdi felsővárosi paraszt-polgári családba 1908 körül született Székely József a hangszert az 1920-as években, mint fiatalember kapta, és családi összejöveteleken játszott vele több évtizeden keresztül.
A rendkívül népszerű, világszerte elterjedt, többféle típusú, egyszerűbb és bonyolultabb szerkezetű harmonikák az aerofon hangszerek családjába tartoznak, a szabad nyelvsípokba a középen lévő, lemezes szerkezet mozgatásával, ki-be húzásával juttatják el a levegőt. A látszatra egyszerű hangszer megszólaltatása mégsem könnyű, hiszen a karok, vállak, kezek – az egész felsőtest összehangolt működésére van szükség a hangok előcsalogatásához.
A harmonikák két oldalsó része tartalmazza a sípokat és a mechanikát, kívül vannak a gombok vagy billentyűk, amelyek a mechanikát működtetik. A baloldali, kevesebb gombos a basszus, a jobboldali rész a melódia megszólaltatására szolgál. A harmonika közepén a légszekrény van, mozgatásával jut a levegő a sípokhoz.
A gyűjteményünkben lévő feketére festett, vékony fenyőfából készült, jobb oldalán fűrészelt virágminta díszítésű, intarziával berakott, gyöngyház gombos hangszer, légszekrénye vékony bőrrel bevont kartonpapír. A harmonikák egyszerűbb típusához tartozik, a dallam oldalon két sorban 19 billentyű, míg a basszusoldalon nyolc billentyű alkotja a hangképzés lehetőségét, így csak néhány hangnem és alapvető akkordok lejátszására van lehetőség. A légszekrény kihúzásakor és összecsukásakor más-más hangot lehet ugyanazzal a billentyűvel megszólaltatni
.
Első pillantásra a harmonikát Mogyoróssy Gyula hangszergyárában (1892-1945) készítették az 1920-as években Budapesten, a Rákóczi u. 71. szám alatt. Mogyoróssy híres volt vonós hangszereiről, cimbalmáról. Az első világháború után olyan hangszerek forgalmazásával is foglalkozott, melyekre igény volt, de ő maga nem készítette, de saját emblémájával látta el. Az 1930-as években gramofonok, rádiók, komplett zenekari együttesek értékesítésével bővítette profilját.
Székely József harmonikája sem Magyarországon, hanem Wilhelm Lubicz harmonikagyárában készült a ma már Csehországhoz tartozó Mährisch Rothwasserben, minden bizonnyal még az első világháború előtt vagy alatt, melyet Mogyoróssy aztán megvett és saját neve alatt forgalmazott.
A gombos harmonikák nagyon népszerűek voltak műkedvelő körökben, a fiatalok között. Gyakran használták társas összejöveteleken, családi körben, kocsmákban, vendéglőkben. Harmonika kísérettel ünnepelték meg a sorozást, az egyleti rendezvényeket, színjátszó csoportoknál is gyakori kísérő hangszer volt. Tolna megyében jelenleg két olyan felvételt ismertünk, ahol a gombos harmonika is fontos része a kompozíciónak. Pakson, Tumpek Mihály műtermében készült a frissen sorozott fiúk csoportképe. Bonyhádon Felden Albert örökítette meg Wiandt István és barátai összejövetelét 1926-ban, ahol két gombos harmonikás és két hegedűs szolgáltatta a zenét.
Szöveg: V. Kápolnás Mária
Szakértő: Mihály György
Irodalom, hivatkozások
http://hangszer-muzeum.webnode.hu/hangszergyarak-magyarorszagon/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Harmonika
https://en.wikipedia.org/wiki/Diatonic_button_accordion
1.Székely István és családja 1914-ben (Arch. f. 83.11.11.)
2.Szüreti bál, 1938. Székely József és felesége is a képen (Arch. f . 83.11.10.)
3.Kép a hangszerről (fotó: Retkes Tamás)
4.Mogyoróssy Gyula portréja (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Kereskedelemtörténeti fotógyűjtemény (KF) [KF_LTSZN_10_11])
5.A hangszergyárak emblémái kívül és belül
6.Mogyoróssy Gyula hirdetése (https://www.facebook.com/1199575983404506/photos/a.1200607909967980.1073741833.1199575983404506/1200608546634583/?type=3&theater)
7.Wilhelm Lubich reklámja 1910-ből (https:// wilhelm brand-history.com/wilhelm-lubich-mahrisch-rothwasser/-lubich-mahrisch-rothwasser/wilhelm-lubich-mahrisch-rothwasser-wilhem-lubich-harmonika-erzeuger-mahrisch-rothwasser-empfiehlt-seine-besten-harmonikas-mit-metall-und-stah)
8.Sorozás Pakson 1920-ban (Magyar Néprajzi Múzeum Fotótár F47256)
9.Wiandt István és barátai 1926-ban (Magántulajdon, Wiandt Magdolna)